Doradztwo ZawodoweTerminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022WYSZUKIWARKA ZAWODÓW
Rekrutacja uczniów klas 8 do szkół ponadpodstawowych na rok 2020/2021Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło rozporządzenie dotyczące zasad przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w 2020 roku. W dokumencie zostały ujęte m.in. procedury, terminy oraz czynności związane z przeprowadzeniem egzaminów. W załączeniu przekazuję rozporządzenie oraz komunikat MEN w tej sprawie.
Terminy postępowania rekrutacyjnego 2020/2021
Prezentacja-zasady i harmonogram przeprowadzania egzaminów 2020
Rozporządzenie MEN w sprawie egzaminów
https://www.gov.pl/web/edukacja

Rekrutacja uczniów do szkół ponadpodstawowych- krótka instrukcja.
Tegoroczna rekrutacja, podobnie jak w ubiegłych latach, zostanie przeprowadzona w oparciu o system elektroniczny "Nabór" firmy VULCAN.

Uczeń będzie się musiał zarejestrować na stronie: https://slaskie.edu.com.pl/kandydat
- na powyższej stronie, w zakładce "oferta" (z lewej strony) można znaleźć ofertę szkół prowadzonych przez Powiat Lubliniecki (po zastosowaniu wyszukiwania zaawansowanego wystarczy wpisać miejscowość "Lubliniec").
- w zakładce "pliki do pobrania" znajduje się natomiast "Podręcznik dla kandydata", który dokładnie opisuje przebieg całego procesu rekrutacji.
- sam proces rekrutacji przebiega w taki sam sposób, jak w latach ubiegłych
- w zakładce "terminy naboru" znajdzie się harmonogram rekrutacji

Zachęcamy także do sprawdzenia stron internetowych naszych szkół, na których można znaleźć szczegółowe informacje o planowanych do uruchomienia klasach, oraz kontaktu telefonicznego ze szkołami (zakładka w MENU, Oferta szkół ponadpodstawowych)

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy). Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie). Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw.

Zapraszamy do korzystania z wyników!

https://barometrzawodow.pl/


Linki dotyczące rekrutacji w poszczególnych szkołach średnich w Lublińcu.

http://www.mickiewicz.net.pl/rekrutacja/

https://zsot.lubliniec.pl/docs/REGULAMIN_REKRUTACJI_2020_2021.pdf

http://www.zszlubliniec.pl/index.php/rekrutacja

http://www.ckziulubliniec.pl/index.html

https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/access_locked.html